Wychowujemy melomanów

Dźwięki otaczają nas zewsząd. Czasem układają się w harmonijne, przyjemnie brzmiące melodie, często atakują nas swoim natężeniem i nieuporządkowaniem. Żyjąc w nieustającej kakofonii, nie potrafimy nieraz docenić wartości muzyki, która nad chaosem dźwięków potrafi zapanować, ale łączy je w sposób nieoczywisty, wymagający od słuchacza nie tylko wrażliwości, słuchu muzycznego, ale i wiedzy. Taką trudną w odbiorze, zwłaszcza młodym słuchaczom, może wydawać się Muzyka Klasyczna. Jednak przed tymi, którzy zechcą poznać Ją bliżej, zgłębić Jej tajniki, poznać sposoby oddziaływania na  słuchaczy, otworzy różne przestrzenie i poruszy w nich wiele emocji. Tę niezwykłą moc Muzyki Klasycznej odkrywali uczniowie naszego Liceum, wyjeżdżający co miesiąc do Filharmonii Krakowskiej na koncerty z cyklu „Musica-ars amanda”. O tym, że można pokochać ten rodzaj Sztuki, przekonywali się, poznając rozległe możliwości i różnorodne oblicza orkiestry symfonicznej. Uwieńczeniem całego sezonu był wtorkowy (13.06.2017r.) koncert „Lato w Filharmonii”, podczas którego młodzi melomani wysłuchali utworów z baletu „Dziadek do orzechów”, z  opery „Carmen”, z musicalów „Koty” czy „Grease”. Na zakończenie obejrzeli występ Baletu Cracovia Danza, prezentującego taniec dawny (głównie barokowy). Kilkuosobową grupę naszych licealistów do pokochania Muzyki Klasycznej skutecznie przekonywała, organizując przez cały rok szkolny wyjazdy do Krakowa, pani mgr Lucyna Rokowska-Ramęda.

20170613_151425_Burst01