Wolności oddać nie umiem!

WOLNOŚĆ!!! To ona jest wartością, która rodzi się w sercu każdego człowieka… To o niej marzą umysły proste i oświecone, stare i młode… To dla niej ginęli, giną i ginąć będą… To ona wyciąga ludzi z domów, wznosi barykady, wyzwala energię, łączy, ale i dzieli… To pod jej sztandarami kroczyli wielcy i mali, bogaci i biedni, inteligenci i chłoporobotnicy… To ona czasem przybiera imię niepodległość, ale często mylona jest ze swoją siostrą-samowolą. WOLNOŚĆ!!! Otwiera nas na siebie… Bez niej równość i braterstwo stają się pustymi hasłami… Każe się o siebie wzajemnie troszczyć… Wymaga poświeceń i ofiary… Nigdy nie jest dana raz na zawsze… Nieustannie zagrożona i atakowana: nietolerancją, ksenofobią, rasizmem, nienawiścią, zazdrością… WOLNOŚĆ!!!

 

32

13 grudnia 1981 r. to dla nas Polaków data-symbol. Symbol tego, jak pozory ochrony wolności narodu niszczą wolność jednostek… Symbol starcia dwóch sił: władzy totalitarnej i społeczeństwa jednoczącego się wokół idei Solidarności…  Symbol: zastraszenia, zniewolenia, wystawiania na próbę, kształtowania charakterów bohaterów i zdrajców… Ale i symbol radzenia sobie z absurdami rzeczywistości (z pustymi półkami, kolejkami po papier toaletowy, godziną policyjną …) O tym wszystkim przypomniał apel przygotowany przez klasę IIb (pod opieką wychowawczyni pani mgr Katarzyny Opyrchał, wg scenariusza napisanego przez panią mgr Agnieszkę Bok). Fakty historyczne przeplatały się w nim z poezją, prozą i piosenkami powstałymi w tamtym okresie. Prezentacje multimedialne, muzyka, choreografia, gra aktorska – dopracowane w szczegółach – pokazały zebranej młodzieży (a pedagogom w większości przypomniały) realia tamtych dni, w których „Grudzień trwał dłużej niż Sierpień”. Prawie godzinny występ zakończył prawdziwy apel: o to, by stan wojenny pozostał w naszej pamięci, ale by nasze serca wypełniał pokój. Serca, w których to przecież rodzi się prawdziwa wolność. PS. Czy naprawdę, kierując się podobnymi wartościami (pragnieniem wolności własnej i całego narodu), nie możemy stanąć w jednej kolejce???