W podróży z Sienkiewiczem!

Emilia Gałysz, uczennica klasy 2fc została Finalistką Konkursu „Henryk Sienkiewicz. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”.

Emilia

Warunkiem zakwalifikowania się do etapu ustnego, który odbył się 6 X 2016r. w Warszawie w Instytucie Badań Literackich PAN, było napisanie pracy o polskim nobliście. Na stronie głównej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego czytamy, że „celem Konkursu jest upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i literaturze epoki pozytywizmu, pokazanie ich związków z innymi rodzajami sztuk, wskazanie na uniwersalistyczny i europejski charakter twórczości Sienkiewicza”.

Emilia jako zapalona podróżniczka, która wraz z rodzicami zwiedziła wiele egzotycznych miejsc, wybrała temat bliski jej sercu: „Sienkiewicz jako podróżnik i tłumacz obcych kultur”. Prace nadesłane z całej Polski, a także z zagranicy z ośrodków polonijnych oceniali wybitni znawcy twórczości pisarza i epoki pozytywizmu – m.in. prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki. Nasza uczennica znalazła się w gronie 59 osób zaproszonych do II etapu w Warszawie. Po części ustnej Emilia uplasowała się bardzo wysoko – w drugiej dziesiątce, tuż za piętnastoma Laureatami. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 7 X na uroczystej gali na Zamku Królewskim.

Opiekunem Emilii jest Pani  mgr Iwona Kaczmarek.

Gratulujemy!

(IK)