Pracownia fizyczna UJ

W dniach 19 i 20 stycznia uczniowie klas matematyczno-fizycznych 3a i 2a, realizujących rozszerzony program fizyki, wzięli udział w zajęciach na Pierwszej Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki UJ.

W nowoczesnych wnętrzach Instytutu Fizyki, znajdującego się w nowym kampusie UJ, uczniowie pod kierunkiem asystentów mieli okazję popracować jak studenci.
a_WP_20170120_09_15_46_Pro

Licealiści podzieleni na kilka grup ćwiczeniowych pracowali w zespołach dwuosobowych, wykonując pomiary, których celem było wyznaczenie zależności oporu od temperatury, badanie soczewek i dyfrakcji światła, cechowanie termopary, wyznaczanie współczynnika lepkości. Udało się także zmierzyć prędkość dźwięku w wodzie i nauczyć się przy okazji obsługi oscyloskopu.

W przyjaznej atmosferze, którą stworzyli pracownicy Instytutu Fizyki UJ, wszystkie te, trudne początkowo, ćwiczenia udało się wykonać poprawnie. Był to już kolejny wyjazd uczniów z mat-fizu na takie zajęcia.

W kolejce czeka klasa 1a, która na wiosnę również odwiedzi Instytut Fizyki UJ.

(PT)