Liczy się jakość!

A Tobie z czym kojarzy się Polska? Jak być dziś patriotą? Na czym polega patriotyzm? W dniach poprzedzających 100. rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły mogli podzielić się własnymi refleksjami, wrzucając swoje propozycje odpowiedzi na zadane pytania do przygotowanej wcześniej urny. Inicjatorka tego pomysłu, pani mgr Lucyna Rokowska-Ramęda, liczyła być może na szerszy odzew wśród licealistów, niemniej refleksje, które otrzymała, zdziwiły i wzruszyły nie tylko ją. Dwie pierwszoklasistki  (Wiktoria Urbańska i Oliwia Blok) spróbowały opowiedzieć o swojej miłości do ojczyzny w sposób poetycki, ujawniając przy tym swoją dojrzałość i wrażliwość. Gorąco zachęcamy do rozwinięcia tego artykułu i przeczytania wierszy utalentowanych licealistek.

Swoje zdolności w prowadzeniu imprez o różnym zasięgu potwierdzili podczas zorganizowanego w WDK w Zagórniku Gminnego Międzypokoleniowego Balu Niepodległościowego Gabriela Toka i Philip Madeja. Przed gośćmi imprezy współorganizowanej przez Bibliotekę Szkolną naszego LO popisali się nie tylko znakomitą konferansjerką, ale również umiejętnościami tanecznymi. Podczas tego wieczoru, w samą wigliię Święta Niepodległości (10.11.2018) wystąpiła również z mini recitalem piosenek z okresu międzywojennego Wiktoria Urbańska.

Duże imprezy patriotyczne pokazały, że siła narodu tkwi w jego jedności. Te dwie dość kameralne akcje zwróciły zaś uwagę na jednostki (młode, utalentowane, o gorących sercach, odważne i mądre), dzięki którym słowa ” jeszcze nie zginęła, póki my żyjemy” nabierają szczególnego koloru- koloru nadziei.

IMG_3510

Rozważania

Pytają mnie serce , rozum i ludzie :
Kim jesteś?
Ja mówię im, że imię Twoje na ustach mych braci
A w uszach moich wybrzmiewa od dziecięctwa

Polską jesteś
Polską się nazywasz
Moje schronienie, którym jesteś jak opiekuńcza matka,
Gdy dziecko jej dorasta
I widzi
Jak już stawia pierwsze kroki
Na drodze obrony przed złem koniecznym, zapowiedzianym z góry
Bronisz mnie niczym lwica żarłoczna , wściekła
Na wszystkie złe Mary
Gotowa do popełnienia wielu grzechów śmiertelnych
W imię moje – swej pociechy.
Jak być Ci wiernym ?
Jak mam wypełnić obietnice mych dziadków,
Że bronić Cię będę do krwi ostatniej kropli
A każda rana na ciele Twoim
Blizną w sercu pozostanie?
Mogę walczyć o Ciebie
Pamiętać i śpiewać hymn ku chwale ,
Lecz czy to wystarczy?
Czy mam krzyczeć w niebogłosy
O mej miłości do Ciebie?
A może skryte uczucia wystarczą ,
Bo Ty dobrze wiesz że jestem ci oddan?
Czy mogę pomóc, aby każdy współmieszkaniec
Z uśmiechem wschody słońca oglądał?
Zmiana w pojedynczej liczbie sobą nie jest, lecz tylko próbą
I w tym sens aby dalej prób się podejmować
Wrogom swym winy wybaczać
Pomagać Twym ranom goić się swobodnie
I nowych przy tym nie wyrządzać
Całować blizny lat gdyś nie była na papierze
Gdyś w szkarłaty powlekana była,
Kiedy wróg purpurową szatą Cię przyodział
Koronę cierniową założył
Na Twe święte oblicze
Pomagać Ci zmartwychwstać
I stać za Tobą murem
Oto moje powołanie.

Wiktoria Urbańska Ih

 

Ocalić dzień

Dzisiaj siedzę w ciszy
Nie widzę zgonu, nie słyszę jęku
Wpatrzona w spokojne niebo
Nie dostrzegam żadnego zła
Dociera do mnie tylko słodkie kwilenie ptaków

Nie odczuwam strachu ani żalu
Lęku ani niedoli
Bez huku oraz bez potoków krwi
Bez żaru oraz bez walki
Odpoczywam
Nie boję się
Bo nie mam czego
Jest mi tak dobrze

Dzisiaj po stokroć dziękuję Tym, którzy
Ocalili mój dzień
Dziękuję Tym, którzy
Szli pod prąd
Wreszcie Tym, którym
Zawdzięczam swą wolność

Ma pamięć o Nich nigdy nie zginie
Nie uleci wraz z pędzącym wiatrem
Ona pozostanie, wytrzyma
W przeszłość nie przepadnie

Oliwia Blok kl.If