Cena odwagi

Patriotyzm, honor, odwaga, braterstwo. Za wzór tych cech stawiamy ludzi, którzy gotowi byli oddać życie, broniąc swoich przekonań i swojego kraju. Szczególnie bliskie są nam osoby walczące podczas II Wojny Światowej oraz prowadzące działalność konspiracyjną w okresie komunizmu. Choć to nie tak odległe czasy, jednak często uświadamiamy sobie, jak mało wiemy o nich. Okazję do głębszego poznania historii Niezłomnych z naszych terenów mieli uczniowie klas drugich.

20170217_092247_Burst01

Dnia 16 lutego 2017 r. wzięli oni udział w spotkaniu poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Prezentację prowadzili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy” z Bielska – Białej. Głównym tematem spotkania była działalność kpt. Henryka Flame ps. „Bartek” oraz jego oddziału na Górnym Śląsku i w Beskidach. Przytoczona została historia plut. Edwarda Biesoka ps. „Edek”, a także Stanisławy Golec – cioci braci Golec.
Na sam koniec uczniowie mogli zapoznać się z typowym dla partyzantów uzbrojeniem oraz zobaczyć mundury żołnierzy walczących w tamtym okresie.
Spotkanie w parafialnym Kinie Beskid zorganizował ks.dr hab. Krzysztof Sordyl.

Anna Jakubowska

(zdj.LRR)