Poznają „DYLEMATY TEMIDY”

Od listopada 2016 r. klasy humanistyczne (prawno -administracyjne) w naszym Liceum uczestniczą w projekcie edukacji filmowej pt. „DYLEMATY TEMIDY””, wymyślonym i opracowanym przez szkolne polonistki, panie: mgr Agnieszkę Bok, mgr Iwonę Kaczmarek i dr Katarzynę Przebindę -Niemczyk. Co miesiąc niezwykła w swoim klimacie Piwnica ART zamienia się w niewielką salkę kinową, w której licealiści oglądają filmy pokazujące różne oblicza wymiaru sprawiedliwości.

DSC08221

Po każdym seansie mogą podyskutować o obejrzanym obrazie i problemach w nim ukazanych. Za nimi już filmy „Dług” K.Krauze i „Adwokat diabła” T. Hackforda. W ostatni czwartek stycznia  młodzi humaniści przenieśli się na dwie godziny na amerykańską prowincję w latach 30. XX w. za sprawą kultowego filmu „Zabić drozda”.

„W dniu 26 stycznia uczniowie pierwszej i drugiej klasy humanistycznej po raz kolejny uczestniczyli w projekcie edukacji filmowej „Dylematy Temidy”. Filmy wyświetlane w ramach tych zajęć, z uwagi na swoją tematykę, przybliżają nie tylko świat kinematografii, ale również problemy, jakie można napotkać oraz z którymi trzeba się zmierzyć w różnych prawniczych zawodach. Tym razem uczniowie poznali film Roberta Mulligana „Zabić drozda” z oscarową rolą Gregory’ego Pecka, poruszający między innymi problem trudnych początków walki z rasizmem. Po projekcji odbyła się dyskusja, którą prowadziła pani dr Katarzyna Przebinda-Niemczyk. Uczniowie mogli wypowiedzieć się na temat filmu, a w szczególności na temat dylematów głównego bohatera –adwokata, broniącego czarnoskórego Toma niesłusznie oskarżonego o gwałt przez swoją białą sąsiadkę. Film skłonił nas do wielu różnych refleksji.”

Krzysztof Gilek