Wyspiański wciąż aktualny

„Cóż tam panie w polityce?”, „Polska to jest wielka rzecz”, „Wyście sobie a my sobie, każden sobie rzepkę skrobie”, „Trza być w butach na weselu”, „Sami swoi, polska szopa!”, „Chłop potęgą jest i basta”, „Tak by się nam serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy, a tu pospolitość skrzeczy”, „A to Polska właśnie”, „Miałeś chamie złoty róg…” – to tylko kilka wybranych, najbardziej znanych cytatów z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które usłyszeć można było podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania- tym razem zorganizowanej w CKZiU przez Miejską Bibliotekę Publiczną, naszą szkolną bibliotekę oraz szkolną bibliotekę gospodarzy imprezy.

20171120_113020_Burst01

20 listopada br. w 107 rocznicę ślubu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny na sali gimnastycznej dawnego „Kotarbina” (teraz CKZiU), która na godzinę stała się prawdziwie- dzięki wystrojowi i klimatowi- bronowicką chatą, spotkali się przedstawiciele różnych środowisk (władze powiatu i miasta, lokalni przedsiębiorcy, emerytowani nauczyciele, członkowie ludowych zespołów pieśni i tańca, urzędnicy, ale przede wszystkim uczniowie andrychowskich szkół wraz ze swoimi dyrektorami oraz pedagogami). Odczytane wybrane fragmenty „Wesela” chwilami uderzały słuchaczy swoją aktualnością. Lecz ponadczasowość tego akurat utworu nikogo, kto go przeczytał i zrozumiał, nie cieszy. Bo Wyspiański nie bawi, nie śmieszy, nie poucza, tylko, celnie opisując nasz narodowy charakter, dotyka prosto w serce. A takie dotknięcie bolało sto lat temu i boli nadal…

Nasze Liceum podczas Narodowego Czytania reprezentowali: pan Dyrektor mgr Paweł Mrzygłód (Poeta), Przemysław Cieluch (Czepiec), Szymon Nowak (Dziennikarz), Anna Badowska (Panna Młoda), Bartosz Mikrut (Pan Młody), Emilia Gałysz (Radczyni), Joanna Bryzek (Klimina). Licealistów  do występu przygotowała pani mgr Iwona Kaczmarek. Współorganizatorem imprezy była pani mgr Lucyna Rokowska-Ramęda.