Wiedza ratująca życie

17 maja br. klasa Ie (turystyczno-sportowa) uczestniczyła w zaawansowanym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Profesjonalizm oraz poczucie humoru pana Jerzego – ratownika medycznego prowadzącego wykład i ćwiczenia sprawiły, że licealiści (wraz z opiekunem-panem mgr. Romanem Rupikiem) przyjmowali sporą dawkę wiedzy z zaciekawieniem i z widocznym zaangażowaniem.

DSC08793


W trakcie kilkugodzinnych zajęć zostały poruszone takie tematy jak: pomoc przy złamaniach wszelkiego rodzaju, przy oparzeniach, zadławieniach, wstrząsach, a nawet przy porażeniu przez piorun. Kursanci podszkolili się w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ćwicząc ją na fantomach, a także nauczyli się poprawnego zastosowania tzw. ,,rękoczynu Heimlicha”.
Dzięki udziałowi w kursie licealiści po raz kolejny mogli uświadomić sobie, jak ważne, w razie wypadku, jest opanowanie ratownika, zachowanie przez niego zasad bezpieczeństwa, ale przede wszystkim podjęcie działań ratujących życie ofiary. Wiedza zdobyta podczas szkolenia z pewnością może pomóc każdemu z potencjalnych ratowników zapanować nad strachem przed zareagowaniem lub popełnieniem błędu.

Anna Kubarek