Niezapomniana wycieczka

W zasadzie tytuł powinien być dłuższy: poruszająca, dająca do myślenia, uwrażliwiająca, niezwykła… I jeszcze wieloma podobnymi określeniami dałoby się opisać wycieczkę klas trzecich do Warszawy, która, z racji ogromnego zainteresowania nią uczniów oraz świetnej organizacji, stała się już tradycją naszej Szkoły. Co roku kolejni maturzyści przemierzają trasę precyzyjnie przygotowaną i przemyślaną przez nauczycielkę historii panią mgr Monikę Tokę. Wędrówka po stolicy wiedzie przez miejsca szczególnie ważne dla naszej historii, kultury i nauki. Licealiści odwiedzają  m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, Muzeum Katyńskie, IPN, ale również Centrum Nauki Kopernik. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Teatrze Roma, w którym uczniowie zawsze oglądają najbardziej kasowy w danym sezonie musical. Nie inaczej było i tym razem. Przeczytajcie relację Wiktorii Olajossy i pozazdrośćcie klasom IIIa i IIIfc, które w minionym tygodniu zwiedziły stolicę naszego kraju.

29343084_1937574496255389_4350977298787205120_o

Wczesnym rankiem 14 marca wyruszyliśmy wraz z opiekunami – Panią Małgorzatą Pasternak, Panem Piotrem Tomą oraz Panią Iwoną Kaczmarek na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Zanim jednak dotarliśmy do stolicy, zatrzymaliśmy się w Chęcinach, aby zwiedzać jaskinię „Raj”. Nasz przewodnik, obdarzony bardzo miłym, ciepłym głosem, opowiadał nam o powstawaniu rozmaitych form naciekowych i pokazał nam mieszkańców jaskini – śpiącą parę nietoperzy i pająki, które wywołały ciarki u niektórych licealistek.

Następnie przyjechaliśmy do Warszawy, by zwiedzić  Muzeum Historii i Kultury Żydów Polskich „Polin”. Zaciekawienie budził w nas już kształt budynku, którego ściany przypominały różne elementy historii Izraelitów – między innymi Arkę Noego. Pani przewodnik przybliżyła nam dzieje narodu żydowskiego – od  przybycia do Europy do czasów współczesnych, podkreślając jego wyjątkową więź z Polską. Najbardziej przejmujące były wystawy dotyczące II wojny światowej, która była najdramatyczniejszym okresem w naszej wspólnej historii. Dużo ważnych refleksji wzbudziła też część ekspozycji poświęcona historii powojennej, w tym marca 1968 r. Muzeum „Polin” zrobiło na nas ogromne wrażenie – wielu uczestników wycieczki odczuwało niedosyt i na pewno będzie chciało jeszcze do niego wrócić.

Pełni przemyśleń po tak pouczającej lekcji historii i tolerancji, wyruszyliśmy do schroniska „Syrenka”, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg. Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Katyńskiego, gdzie poznaliśmy przyczyny i okoliczności zbrodni katyńskiej, a także powody późniejszego tuszowania jej przez komunistyczne władze. Miejsce to wywołało w nas wiele emocji, gdyż mieliśmy okazję oglądać rzeczy należące do ofiar, niejednokrotnie ze śladami krwi, a ilość tych przedmiotów silnie oddziaływała na wyobraźnię. Przejmująca atmosfera tego miejsca, którą budowały dodatkowo towarzysząca nam muzyka i symboliczne elementy, wkomponowane w bryłę muzeum i przylegającego do niego ogrodu – lasu, pozostanie w naszej pamięci na długo. Rozmyślając nad tragiczną historią tych wszystkich mądrych i wspaniałych ludzi, którzy wtedy zginęli, i nad losem ich rodzin, które musiały przejść gehennę wywózek w głąb ZSRR, przejechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. To miejsce śmiało można nazwać bijącym sercem stolicy. Odbyliśmy tam lekcję muzealną, podczas której omawialiśmy warunki życia powstańców i cywilów podczas powstania w 1944 roku. W tym samym czasie klasa 3a realizowała temat „Barwa i broń”. Obejrzeliśmy również film „Miasto ruin”, który ukazywał zniszczoną Warszawę z lotu ptaka. Dodatkową atrakcją okazało się przypadkowe spotkanie aktora – Macieja Zakościelnego, jednego z odtwórców głównych ról w serialu o tematyce wojennej „Czas honoru”.

Po wizycie w muzeum mieliśmy dłuższą przerwę, aby zjeść ciepły posiłek i móc przebrać się przed wieczorem, kiedy to wybieraliśmy się do Teatru Roma na spektakl pod tytułem „Piloci”. Musical opowiadał o polskich pilotach z czasów drugiej wojny światowej. Głównym wątkiem, oprócz rzecz jasna walki w powietrzu, była miłość jednego z pilotów, Janka, do warszawskiej piosenkarki – Niny. Spektakl podbił serca publiczności zapierającymi dech w piersiach efektami i wspaniałą ścieżką dźwiękową. Nasze licealistki były tak oczarowane musicalem, że nuciły fragmenty piosenek do późnego wieczora. W ostatnim dniu wycieczki wyruszyliśmy na spacer po Starym Mieście w Warszawie. Niestety, pogoda nie dopisywała – zaczął padać śnieg i wiać silny wiatr, jednakże nie przeszkodziło nam to w dalszym zwiedzaniu. Po przerwie obiadowej ruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernik i Planetarium, gdzie oglądaliśmy film „Astronauta 3D”. Efekt był oszałamiający – wydawało się, jakbyśmy sami znaleźli się w jakiejś innej części kosmosu, poza naszą planetą. Po kilku godzinach zwiedzania i kupieniu pamiątek wyruszyliśmy w drogę powrotną. Około godziny 2:00 wróciliśmy szczęśliwie do Andrychowa.

Wiktoria Olajossy 3fc