UJ+SOLARIS=1A na wycieczce

W dniu 8 marca br. uczniowie klasy 1a (matematyczno – fizycznej) zamienili licealną salę nr 6 na laboratoria w Pierwszej Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

a_IMG_20190308_081326

Pod opieką pracowników naukowych  każdy z uczniów wykonał dwa doświadczenia, używając przyrządów niedostępnych w szkolnej pracowni. Tematyka zajęć także wykraczała poza szkolny program, ale to nie było żadną przeszkodą dla zdolnych uczniów naszego Liceum. Wszystkie zadania zostały zrealizowane, a atmosfera studenckiej pracowni na długo zostanie w pamięci.

W przerwie pomiędzy zajęciami  zwiedzaliśmy położony w pobliżu Instytutu Fizyki synchrotron SOLARIS – nowoczesne, multidyscyplinarne urządzenie badawcze.

SOLARIS to akcelerator elektronów i źródło wyjątkowego światła. Ten synchrotron działa jak „małe Słońce na Ziemi” i jest absolutnie unikalnym źródłem światła i urządzeniem na najwyższym światowym poziomie.

Informacje o budowie, zasadzie działania i zastosowaniach synchrotronu przekazali uczniom  w interesujący sposób dr Marcin Zając oraz  dr hab. Nika Spiridis – absolwentka naszego Liceum, która korzysta z synchrotronu w swoich badaniach naukowych.

Organizatorem tej przedmiotowej wycieczki do Krakowa był pan mgr Piotr Toma – pedagog, który od wielu lat  z niezwykłą pasją i zaangażowaniem pokazuje uczniom naszego Liceum, jak bardzo fascynującą nauką jest fizyka.