Jacy z nas spadkobiercy?

Kilka dni przed 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w piątek 3 listopada br. klasy II e oraz III fc z opiekunkami – paniami: dr Katarzyną Przebindą-Niemczyk i mgr Iwoną Kaczmarek- miały okazję zwiedzić wystawę #dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie. Imponujących rozmiarów ekspozycja obejmująca trzy piętra Gmachu Głównego MNK to, jak możemy przeczytać w przewodniku: „głos w debacie na temat polskiej tożsamości(…), to świadectwo istnienia tytułowego dziedzictwa, które gotowe jest do odkrycia i przekazywania prawdy na swój temat…(…) To także „skarbnica pamięci”, do której się wraca, aby inspirowała czasy nam współczesne…”

20171103_154646 (1)

Licealiści, przyglądając się eksponatom podzielonym na cztery kategorie: geografia, język, obywatele i obyczaj, mogli zastanowić się nad tym, jakiego dziedzictwa są spadkobiercami oraz spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o jego następny-tworzony przez nas-rozdział.  Natomiast o tym, jak ważna jest walka o zachowanie własnej tożsamości, godności, swobody myślenia i działania, mówił spektakl, który uczniowie obejrzeli wieczorem na Małej Scenie Teatru Bagatela. Poruszająca adaptacja kultowej powieści Kena Keseya pt: „Lot nad kukułczym gniazdem”, pokazując oddział szpitala psychiatrycznego i rządzące w nim zasady, skłoniła młodych widzów do refleksji na temat wolności oraz roli buntu w życiu jednostki i społeczeństwa.