Prawda, która boli…

Mama, Tata, Syn, Córka, Pies i Babcia- to obraz Rodziny Współczesnej, uniwersalny i niezwykle bolesny portret, który mogli obejrzeć we wtorek 9 października br. uczniowie klas IIb i IIh na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Już tytuł spektaklu – „Pustostan”- opisuje ten dom, w którym mieszkają wszyscy bohaterowie sztuki i jednocześnie charakteryzuje ich wzajemne relacje. A te można ująć jednym słowem:Brak. Bo, pomimo że akcja dzieje się w Wigilię a członkowie rodziny siedzą przy wspólnym stole, w tym domu brak: ciepła, miłości, zrozumienia, bliskości, rozmowy, prawdy, czułości, zainteresowania problemami drugiego, otwartości. Bohaterów łączy nieustająca gra w udawanie. Każdy z nich przybiera coraz to nowe, inne maski. Zakłada pelerynę- cóż z tego, że przezroczystą- skoro sztuczną, oddzielającą go od prawdziwych uczuć, od prawdziwego życia, od drugiego człowieka- teoretycznie najbliższego-krewnego. „Wy nie umiecie żyć”- diagnozuje sytuację w tej rodzinie stojąca z boku Babcia (samotna staruszka tęskniąca za zmarłym kilka lat wcześniej Dziadkiem). Ale co to znaczy prawdziwie żyć? Co to znaczy być członkiem rodziny? Jak wyglądają nasze relacje z bliskimi? – z takimi niezwykle trudnymi pytaniami pozostawił ten spektakl młodych widzów i ich opiekunki (panią mgr Annę Krawczyk i panią dr Katarzynę Przebindę-Niemczyk). Przejętych i poruszonych, czujących, że to był spektakl momentami także o nich samych.

20181009_120605