Niezwykłe „turnee” szkolnego teatru

Na 80 minut aula stuletniej szkoły staje się sceną teatralną. Zasłonięte szczelnie okna nie wpuszczają do środka słonecznego światła. Można zapomnieć, że jest środek dnia, że gdzieś odbywają się lekcje, ktoś pisze kartkówkę, ktoś odpowiada przy tablicy… Ale to gdzieś piętro niżej… Tutaj aktorzy wyłaniają się z mroku, wychodzą zza kurtyny lub spośród zaskoczonej publiczności. Oświetlani przez reflektory, wydają się nieustannie przekraczać granice światła i ciemności. Poruszanie się po niewielkiej przestrzeni szkolnej sceny, zaprojektowanej do statycznych wystąpień podczas tradycyjnych akademii, jest prawdziwym wyzwaniem. Ale oni nie z takimi trudnościami już  się mierzyli podczas swojej krótkiej, ale niezwykle intensywnej  przygody z teatrem. Zależy im, by wypaść jak najlepiej… Nie tylko dlatego, że grają przed rówieśnikami… Po raz kolejny swoim spektaklem chcą powiedzieć coś ważnego o naturze ludzkiej, o istocie zła, które często przybiera niewinną postać… Wiedzą, że temat jest trudny…, ale ich siłą jest autentyczność, dojrzałość, wiara w oczyszczającą moc teatru… Wychodzą więc i na 80 minut zmieniają szkolną aulę w salę teatralną. I chyba się im udaje poruszyć wiele młodych serc. Bo po zasłużonej burzy oklasków następuje cisza… I czas na refleksje. I podziw, że można, mając 17-18 lat, tworzyć tak dojrzały teatr.

4 października 2018 r. szkolna grupa teatralna „C’est la vie” wystąpiła przed uczniami i nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego im. T.Kościuszki w Mysłowicach. Młodzi aktorzy zaprezentowali swoją ubiegłoroczną premierę- spektakl „Sama słodycz” na podst. dramatu Ireneusza Iredyńskiego. Niezwykłe miejsce- budynek mysłowickiej szkoły i jego nowoczesne, przyjazne dla rozwoju uczniów wyposażenie zrobiły na naszych licealistach ogromne wrażenie. Otwarci i życzliwi ludzie – dyrekcja, nauczyciele i uczniowie tego renomowanego Liceum – sprawili, że czwartkowa wyprawa na Śląsk z pewnością długo pozostanie w pamięci naszych młodych aktorów i ich opiekunki.

IMG_0884

zdjęcia: Ola Szczepaniak LO Mysłowice