Pierwsza pomoc

W dniu 18.04.2016r. o godzinie 800 w budynku klubu LKS-u  Czaniec klasa 1E z mgr Pawłem Kopaczewskim rozpoczęła szkolenie z pierwszej pomocy, realizując elementy ratownictwa medycznego związane z programem profilu klasy sportowo-turystycznej.
a_3
Szkolenie składało się z dwóch części. Pierwsza to część teoretyczna, trwająca 2 godziny, pokazana w formie prezentacji omówionej przez ratownika bielskiego pogotowia ratunkowego. Prezentacja zawierała m.in. postępowanie na miejscu zdarzenia, zastosowanie zewnętrznego masażu serca, zastosowanie półautomatycznego defibrylatora AED, postępowanie w wypadku: złamań, krwotoków, wstrząsów itp. Po dłuższej przerwie nastąpiła druga część szkolenia – praktyczna z ratownikiem i  pielęgniarką państwowego systemu ratownictwa medycznego. Pielęgniarka wytłumaczyła uczniom jak prawidłowo wykonać RKO, które było ćwiczone na fantomach ale również zaprezentowała działanie defibrylatora AED. Natomiast ratownik zaprezentował opatrunki m.in.: czapkę Hipokratesa, opatrunki usztywniające  palce i dłonie, przy których klasa 1E się dobrze bawiła. Ta część trwała nieco ponad 4 godziny. Klasa wzbogacona o cenne doświadczenie po 1400 pojechała zadowolona do domów. (autor: Jacek)