Nasze ratowniczki bezkonkurencyjne!

6 października 2016 r. w Zespole Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się  VIII Powiatowe Zawody w Udzielaniu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Nasza drużyna w składzie: Marta Sztafińska, Martyna Pawłowska, Wiktoria Łabędzka oraz Joanna Fraś, prowadzona przez mgr. Pawła Kopaczewskiego, nie dała żadnych szans rywalom, wygrywając wszystkie konkurencje!

img_8303-jpgken5

W zawodach uczestniczyło 5 czteroosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne powiatu wadowickiego wraz z opiekunami. Zawody poprowadzili ratownicy z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich – Maltańska Służba Medyczna.

W części teoretycznej (testy) uczniowie musieli pisemnie odpowiedzieć na 15 pytań. Część praktyczna sprawdzała umiejętności poszczególnych drużyn w udzielaniu pomocy poszkodowanym osobom.

W części praktycznej nasze licealistki wraz z ratownikami przygotowały trzy pozorowane wypadki. Posłużyły im do tego profesjonalne środki (sztuczna krew, pudry, farby do charakteryzacji) oraz rekwizyty.Dzięki temu przedstawiane sceny wypadków wyglądały bardzo realistycznie.
Zawodnicy pomogli poszkodowanemu na ognisku w lesie, zaliczali efektywność wykonania „masażu serca” na fantomie oraz działanie w sytuacji, gdy pojawia się szaleniec z nożem i trzeba wezwać pomoc do poszkodowanej.

Warto dodać, że Marta i Martyna zostały wyróżnione przez ratowników za najbardziej efektywne RKO (odpowiednio 86%, 66%), a kolejny wynik wynosił 18%.

Na zakończenie zawodów ratownicy omówili działania poszczególnych grup i wraz z panią wicedyrektor mgr inż. Marią Pędracką wręczyli nagrody.

I miejsce LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie 131 pkt
II miejsce ZSiPO im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej 101 pkt
III miejsce I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach 95 pkt

GRATULACJE!

(KP)