Najważniejsza jest rozmowa…

Kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona przez uczniów, nauczycieli i Dyrekcję naszego Liceum podczas apelu  zatytułowanego „Porozmawiajmy o Polsce”, przygotowanego przez klasę IIa.

a_img_7990

Uczniowie klasy matematyczno-fizycznej postanowili postawić przed zebranymi pytanie o to, czy można o Polsce i patriotyzmie rozmawiać, a nie kłócić się. W tej rozmowie argumentami okazały się fragmenty piosenek, utworów literackich i ich filmowych adaptacji. Usłyszeliśmy piosenki zespołów Kult, T.Love, Grzegorza Ciechowskiego czy Marii Peszek.

Zaraz na początku apelu wybrzmiały: „Polska, mieszkam w Polsce”, „Ojczyznę kochać trzeba i szanować”, „Nie pytaj mnie, dlaczego jestem z nią”, „Sorry Polsko, wybacz mi”. Zobaczyliśmy także fragmenty filmowych adaptacji „Dziadów cz.III”,  „Nad Niemnem”, „Wesela”, poznaliśmy Gombrowiczowską koncepcję „synczyzny”.

Spersonifikowana Polska spacerowała wśród ławek w parku, przysłuchując się temu, jak oceniają ją współcześni ludzie i bohaterowie literaccy. I to ona czytała najbardziej znane cytaty ze wspominanych utworów: „Nasz naród jak lawa…”. „Wszyscy tu po kimś lub po czymś płaczą…” „A to Polska właśnie…”, „A po co Tobie Polakiem być?”

Apel zakończyło odśpiewanie pieśni jednoczącej nasz naród nawet w chwilach największych sporów, czyli        „ Mazurka Dąbrowskiego”.

Dziękujemy uczniom i ich opiekunom za te chwile refleksji.