Małopolska Noc Naukowców – podsumowanie

„Nie wystarczy zdobywać mądrość,
trzeba jeszcze z niej korzystać.”

Za nami kolejna, dziesiąta już edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Wśród sympatyków i popularyzatorów nauki nie mogło zabraknąć nas- Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, które na swą patronkę obrało wyjątkową osobę- Marię Skłodowską- Curie. Zarażeni jej naukową pasją, w 2014 r. jako jedyna szkoła w powiecie wadowickim rozpoczęliśmy przygodę z Małopolską Nocą Naukowców. Andrychów dał się uwieść Nocy!

002

Choć na organizowane przez nas pokazy i warsztaty zawsze przybywają tłumy, w tym roku nasza szkoła pękała w szwach. Pobiliśmy kolejny rekord popularności.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego wśród uczestników byli miłośnicy wiedzy w różnym wieku: maluszki, młodzież i dorośli-  indywidualni odkrywcy i zorganizowane grupy (nawet ze szkół powiatu oświęcimskiego).

Ta różnorodność zajęć była możliwa dzięki wsparciu nas przez wyjątkowych absolwentów Liceum i zaproszonych gości: Panią Kingę Kurzyniec, Pana Jana Zielińskiego, Pana Kajetana Burzeja, Pana Dariusza Mandę, Panią Monikę Wiktor, Panią Małgorzatę Semik, Panią Klaudię Kasprzak, Pana Marcina Osowskiego, Pana Seweryna Hahna, Pana Wojciecha Żywioła.

Dziękujemy wszystkim Państwu za nieocenioną pomoc i dostarczenie naszym gościom niezapomnianych wrażeń!

Nie wystarczy zdobywać mądrość, trzeba jeszcze z niej korzystać …

Zainspirowani tą myślą Cycerona postanowiliśmy w tym roku rozszerzyć formułę Małopolskiej Nocy Naukowców i zaprosiliśmy do udziału ludzi biznesu z ziemi andrychowskiej.

Nauka bowiem to podstawa innowacji, a innowacja to konieczny warunek sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Z naszego zaproszenia skorzystało aż 13 firm: Kocierz Hotel Spa, PAWBOL sp.
z o.o., Elektrociepłownia sp. z o.o., TECH STEROWNIKI sp. z o.o., PROTECH sp. z o.o., Piekarnia Antoni Piskorek, Powszechna Spółdzielnia Spożywcza „Społem”, ENERGYLANDIA  Rodzinny Park Rozrywki, Park Hotel Łysoń, MIGMA sp. jawna, NATURHOUSE, ŁOBZOWSKA STUDIO (Kraków) i Całodobowa Stacja Paliw P. Wita Ziółkowskiego.

Serdecznie dziękujemy za obecność i poświadczenie, że nauka jest bliżej nas niż myślimy! Prezentacja Państwa działalności była cennym wsparciem idei Małopolskiej Nocy Naukowców- idei zbliżania nauki do życia.

Na koniec jednak kilka słów o głównych realizatorach przedsięwzięcia- uczniach, nauczycielach i Dyrekcji Liceum, którzy z ogromnym zaangażowaniem po raz kolejny udowodnili, że uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia.

Kiedy w 2014 r. dołączaliśmy do organizatorów Nocy- największych centrów edukacyjnych Małopolski (Krakowa i Tarnowa), wielu uważało, że to szaleństwo. Teraz wiemy, że w tym szaleństwie jest metoda- metoda na kształtowanie ludzi z pasją.

Niech podziękowaniem będą piękne słowa zamieszczone w oficjalnym czasopiśmie Małopolskiej Nocy Naukowców na początku tegorocznego wywiadu z Dyrektorem Liceum:

Szkołę tworzą ludzie – tym hasłem kierują się na co dzień nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Andrychowie. Mimo sporej odległości od serca wydarzeń Małopolskiej Nocy Naukowców- Krakowa, nie ma wątpliwości, że Liceum Ogólnokształcące w Andrychowie jest mimo wszystko bardzo bliskie centrum… ”

Całość wywiadu zamieszczamy poniżej.

001

(IK)