Jubileusz Teatru „C’est la vie”

Szkolny teatr – który nie kojarzy się z recytacją wierszy i akademiami szkolnymi… Szkolny teatr- który nie boi się mierzyć z trudnymi tekstami współczesnych twórców… Szkolny teatr- który z twórczości klasyków jest w stanie wyłuskać prawdy aktualnie brzmiące… Szkolny teatr- który zmienił życie wielu młodych ludzi – w którym zawiązały się wieloletnie przyjaźnie, który podszepnął niejednemu, jaką drogą ma kroczyć w dorosłym życiu… Szkolny teatr, który stał się marką ściągającą nowych uczniów do  I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie. To właśnie, Panie i Panowie, „C’est la vie”!!!

teatr 2

Fotorelacja z Jubileuszu tutaj:

https://www.facebook.com/LO.Andrychow/photos/pcb.3768511519841524/3768500023176007/?type=3&theater

Jak to możliwe? Bez profesjonalnego zaplecza, kostiumów, scenografii? „Dobry teatr to nie tylko kwestia środków, ale przede wszystkim zapału twórców”. Wie o tym najlepiej założycielka teatru „C”est la vie” pani Iwona Kaczmarek, bez której niegasnącego zapału, entuzjazmu i talentu nie byłoby tego dzisiejszego jubileuszu. Pani Iwona Kaczmarek: scenarzysta, choreograf, montażysta, operator światła i dźwięku , reżyser –co roku dokonuje rzeczy niemożliwych. Udaje jej się dobrać i stworzyć zespół młodych ludzi, często znających się tylko ze szkolnego korytarza, którzy z każdą kolejną próbą stają się przyjaciółmi mogącymi godzinami ze sobą rozmawiać, ćwiczyć swoje role, dyskutować o nich i o życiu. I nagle okazuje się, że spektakl – punkt wyjścia i efekt finalny -tak naprawdę jest pretekstem do spotkania, do wielu spotkań. I z tych rozmów, prób, spotkań, fragmentów odgrywanych scen po długich tygodniach wyłania się Sztuka.
Jak to możliwe, że w szkole przez 20 lat działa teatr, że młodzi ludzie chcą poświęcać swój czas na wielogodzinne próby, chcą uczyć się, nieraz dużej partii tekstu na pamięć? Kluczem do sukcesu wydaje się być umiejętność przełamania przez panią Iwonę Kaczmarek formy znanej ze szkoły,że nauczyciel to belfer, który upupia uczniów. W teatrze „C’est la vie” nauczyciel to nie belfer a autorytet i przyjaciel a uczeń to nie dziecko, które nie ma swojego zdania tylko młody człowiek, który ma własne poglądy, który czuje się odpowiedzialny za powierzoną sobie rolę i wie, że jest częścią grupy, wspólnoty mającej podobne wartości.
Gratulujemy Pani Iwonie Kaczmarek i wszystkim, którzy przez 20 lat współtworzyli Teatr „C’est la vie”!!!

Zdjęcia Pani Iwona Boba