George Gershwin – król jazzu

We czwartek 4 kwietnia br. pięcioro uczniów naszego Liceum miało okazję zapoznać się z dorobkiem kompozytora jazzowego – Georga Gershwina. Kolejny w tym roku szkolnym wyjazd młodych melomanów do Filharmonii Krakowskiej zorganizowała pani mgr Lucyna Rokowska-Ramęda.

Nowe Zdjęcia LO_12

Podczas prelekcji młodzi miłośnicy muzyki poznali drogę sławy Gershwina, który został jednym z pierwszych poważanych kompozytorów amerykańskich. W wieku 10 lat ten z pozoru zwyczajny chłopak zaczął swoją przygodę z grą na fortepianie. Szybko okazało się, że komponowanie jazzowych piosenek jest jego przeznaczeniem. Ciągle balansując pomiędzy muzyką rozrywkową a poważną, wzbudzał swoimi dziełami zachwyt i  zasłużył na miano geniusza. Licealiści mieli przyjemność usłyszeć utwory takie, jak: „Summertime”, „Amerykanin w Paryżu” lub marsz „Strike Up the Band”. Koncert odebrany został jako ciekawa odskocznia od bardziej klasycznych brzmień i otrzymał gromkie brawa.
Następny i zarazem ostatni wyjazd w tym roku z cyklu Musica – Ars Amanda pt: „Lato w Filharmonii” odbędzie się 23 maja (czwartek). Tym razem zostanie zaprezentowana mieszanka wszystkich najlepszych „hitów”, które poznaliśmy w tym roku takich jak „Marsz Radetzkiego” i symfonia „Z Nowego Świata”. Zapisy do 9 maja w Bibliotece Szkolnej u pani mgr Rokowskiej-Ramędy. Gorąco zapraszamy.
Bartosz Pióro, Daria Matyszkowicz