Człowiekiem jestem…

O tym, jak niezwykłe jest ludzkie ciało, ile w sobie zawiera piękna i tajemnic, mogli przekonać się uczniowie klas 1b i 1e, którzy w piątek 6 kwietnia br. zwiedzili wystawę Body Worlds-Vital w krakowskiej Galerii BONARKA. Wyjazd dla klas realizujących w naszej Szkole rozszerzony program biologii po raz kolejny zorganizowała pani mgr Magdalena Toma.

body

zdj. za https://bodyworlds.pl/galeria/

Ciała zgromadzone na ekspozycji pochodzą od osób, które za życia zgodziły się przekazać je na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Każda z części wystawy skupia się na innej części organizmu człowieka. Licealiści, dzięki ciekawie opowiadającemu przewodnikowi- studentowi medycyny- mogli na przykład dużo dowiedzieć się na temat  mózgu oraz czaszki. Ich uwagę szczególnie przykuło porównanie  dwóch mózgów: zdrowej osoby i osoby chorującej na Alzheimera. Zresztą to widoczne w kilku salach wystawowych zestawienie narządów zdrowych i chorych oraz przedstawienie źródeł chorób, tak bardzo wyniszczających poszczególne części naszego ciała, miało najbardziej edukacyjny wymiar. Dzięki temu licealiści mogli naocznie przekonać się, jak styl życia oraz odżywianie wpływają na nasz organizm (np. jak wyglądają płuca palacza). Poruszającą częścią ekspozycji była wystawa przedstawiająca rozwój człowieka od momentu zapłodnienia aż do samych narodzin.

Wystawa Body Worlds z pewnością przybliża wiele tajemnic ludzkiego ciała. Dzięki niej zwiedzający mogą powiększyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania własnego organizmu i zagrożeń, które sami na siebie my, ludzie, sprowadzamy (niewłaściwie odżywiając się, zatruwając środowisko, stosując liczne i różnorodne używki). I jedyne, o czym na tej wystawie tak naprawdę się zapomina, to fakt, że człowiek składa się nie tylko z ciała…