Auschwitz a postrzeganie współczesności

Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Taki napis czytamy, wchodząc do bloku z napisem „Zagłada” w obozie koncentracyjnym Auschwitz –Birkenau. Jak wygląda świat 70 lat po tragedii Shoah? Czy wyciągnęliśmy wnioski z holokaustu? Po co stale wracać w to miejsce, przechodzić przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”? Te pytania zostały postawione uczniom, uczestniczącym w projekcie „Auschwitz a postrzeganie współczesności”.

img_3001

W piątek 25 listopada br. klasy Ie i I f/h z wychowawczyniami (panią dr Katarzyną Przebindą-Niemczyk i panią mgr Iwoną Kaczmarek), z panem Dyrektorem Pawłem Mrzygłodem oraz z koordynatorką projektu w naszym Liceum panią mgr Lucyną Rokowską–Ramędą spędziły kilka godzin, zwiedzając Auschwitz- Birkenau. Kroczenie po śladach miliona osób, których życie zakończyło się w tym obozie oraz poznawanie metod zagłady było pierwszym etapem wspomnianego projektu. Kolejnym mają być przygotowywane przez uczniów w ciągu najbliższych miesięcy prace konkursowe (w kategoriach: fotografia, film, wystawa, prezentacja multimedialna, apel), przynoszące m.in. odpowiedzi na pytanie, czy współczesny świat pamięta o tragedii, która w latach 40. XX w. dotknęła głównie narody żydowski i polski oraz społeczność romską.