Inspirująca Nauka

W piątek 22 września br. uczniowie klas drugich (IIb i IIe), realizujący w programie swoich profili rozszerzoną biologię, uczestniczyli w wykładach tematycznych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie podzielone było na trzy części – kardiologiczną, neurologiczną oraz pulmonologiczną.

20170922_121535

W pierwszej powtórzyli podstawy z układu krwionośnego człowieka, mierzyli ciśnienie i tętno. Podczas drugiej dowiedzieli się, jak działa układ nerwowy (od tej bardziej złożonej, elektrofizycznej strony), przemierzyli razem z impulsami nerwowymi drogę z mózgu do mięśni. Chętni licealiści brali także udział w doświadczeniach, między innymi z użyciem elektroencefalografu (EEG), a jednej z uczennic naukowcy nawet kontrolowali mięśnie dłoni!
W części trzeciej, składającej się w większości z oddechowych doświadczeń, ukazane zostały zależności wymiany gazowej w różnych sytuacjach.
Po olbrzymiej dawce ciężkich momentami do zrozumienia i trudnych do zapamiętania słów nasi drugoklasiści opuścili aulę w zadziwiająco żywych nastrojach. Myślę, że była to dla nich duża dawka inspiracji i teraz w ich umysłach zaczynają kiełkować plany na studencką przyszłość.

Wyjazd na Uniwersytet Śląski zorganizowała nauczycielka biologii w naszej szkole-pani mgr Magdalena Toma.

Jan Banat