Poznają polską kulturę, historię i gościnność

Od 25 maja do 1 czerwca 2017 r. gościmy w Andrychowie młodzież z opiekunami z naszego partnerskiego miasta Isny w ramach projektu „Stop uprzedzeniom” współfinansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Miesiąc temu nasi licealiści wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej i z Isny wrócili z wieloma miłymi wspomnieniami. Teraz przyszedł czas na pokazanie rówieśnikom z Niemiec uroków naszej malowniczej okolicy i jej licznych atrakcji. Dzięki programowi przygotowanemu przez koordynatorów tego spotkania (z naszej strony to pan mgr Paweł Kolber i pan mgr Marek Słonowski) goście z Isny mogą poznać również naszą historię, tradycję i kulturę, a dzięki rodzinom licealistów, przyjmującym niemiecką młodzież w swoich domach, z pewnością przekonają się, jak wielka jest polska gościnność. W rozwinięciu przeczytać można relację z dotychczasowego przebiegu wymiany.

WP_20170526_14_39_02_Pro

W piątek 26.05 uczestnicy wymiany wzięli udział w pokazach przygotowanych przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Andrychowie. Następnie udali się do Krakowa, gdzie zobaczyli dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, Rynek Główny i Sukiennice. Wieczorem zwiedzili wraz z przewodnikiem Podziemia Rynku Głównego .

Przez weekend młodzież odwiedziła Park Miniatur i Warownię w Inwałdzie a na niedzielę rodzice naszych uczniów przygotowali dla gości z Niemiec różne atrakcyjne wyjazdy i spotkania.

W kolejnych dniach młodzież niemiecka będzie uczestniczyć w lekcjach w naszym Liceum, spotka się z burmistrzem Andrychowa Panem Tomaszem Żakiem, zwiedzi z przewodnikiem Muzeum Auschwitz-Birkenau, nauczy się tańczyć poloneza, wykona plakaty podsumowujące wymianę i weźmie udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam,” która odbędzie się na Placu Mickiewicza.