„Hej, za mną w Tatry!”

„Witajcie kochane góry, O witaj droga ma rzeko, I oto znów jestem z Wami, A byłem tak daleko!” – pisał Kasprowicz pod wpływem uroku tatrzańskich gór inspirujących go do twórczości. I my, jako klasy maturalne (3FH, 3B), które wkrótce będą musiały zmierzyć się z nadchodzącym wielkimi krokami egzaminem dojrzałości, postanowiliśmy odpocząć od wyczerpującej nauki i poszukać natchnienia, rozkoszując się zakopiańską atmosferą.

Zakopane _6

W dniu 18.03.2019, przyprószeni płatkami śniegu i zauroczeni historią opowiadaną przez góralskiego przewodnika- Pana Marcina Nędzę Chotarskiego ( jeszcze do niedawna czołowego ski-alpinisty Europy), przemierzaliśmy Dolinę Kościeliską. Była to dla nas cenna lekcja geografii w praktyce, którą być może wykorzystamy na maturze. Po dotarciu do schroniska część grupy rozgrzewała się gorącymi, słodkimi napojami, podczas gdy bardziej zdeterminowani wraz z Panią Iwoną Kaczmarek postanowili zobaczyć jeszcze Smreczyński Staw. Po skończonej wędrówce trasą Tatrzańskiego Parku Narodowego – zmęczeni, ale pełni wrażeń – dotarliśmy autobusem do Hanusinej Chałupy na Harendzie, czyli miejsca naszego noclegu. Pyszny, swojski obiad przywrócił nam siłę i energię, które mogliśmy na nowo spożytkować na termach w Bukowinie. Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy dobrą zabawą, śpiewając piosenki przy ostatnim już w historii naszych klas ognisku i gorącej kiełbasce.

Następnego ranka (19.03.2019) przenieśliśmy się w czasie do okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego za sprawą wizyty w domu, w którym Jan Kasprowicz spędził ostatnie 3 lata swojego życia. Miejsce to urzekło nas swoją prostotą, zakopiańską architekturą i gościnną atmosferą. W Willi Harenda czuliśmy obecność nie tylko poety, ale przede wszystkim – dobrego ducha tego domu – jego żony Marii Kasprowiczowej. Przechodząc do granitowego mauzoleum artysty, spędziliśmy chwilę na refleksjach dotyczących ludzkiego życia i przemijania, które są częstymi motywami dzieł artysty. Następnie mieliśmy okazję w Willi „Atma” zapoznać się z życiem i dorobkiem Karola Szymanowskiego, drugiego, tuż po Fryderyku Chopinie, wybitnego kompozytora polskiego. Aby tradycji stało się zadość, udaliśmy się na Krupówki, by spróbować tradycyjnych oscypków i ostatni raz spojrzeć na krajobraz zaśnieżonych gór.

I tak oto wycieczką, którą perfekcyjnie zorganizowały dla nas wychowawczynie naszych klas – pani mgr Agnieszka Bok (3B) oraz pani mgr Iwona Kaczmarek (3FH) – przewodniczki na drodze zgłębiania wiedzy, prawdziwe pasjonatki sztuki, nauczycielki życia – zwieńczyliśmy 3 lata wspólnej nauki w I LO im. Marii Skłodowskiej- Curie w Andrychowie.

Natalia Dudek, Wiktoria Fujawa, Katarzyna Wenda (3f)