Hanys, Gorol- dwa bratanki

W środę 27 lutego br. klasy IIa i IIIa  pod opieką Pani mgr Magdaleny Biel i Pani mgr Moniki Toki wybrały się na wspólną wycieczkę na Śląsk. Celem wyjazdu były dwa miejsca, w których uczniowie mat- fizów mogli (dosłownie i metaforycznie) dotknąć Historii (nie tylko Śląska), jak i posmakować Kultury:  Muzeum Śląskie i Teatr Rozrywki w Chorzowie.

Jesus Superstar

zdj. Teatr Rozrywki Chorzów

Podróż zaczęliśmy od Muzeum, które już od pierwszych kroków robiło dobre wrażenie. Białe i minimalistyczne wnętrze stanowiło o nowoczesności muzeum. Jednak,jak się jednak później okazało, w przeszłości była to kopalnia węgla teraz przekształcona w swoistą „kopalnię kultury”. Odwiedziliśmy trzy z siedmiu dostępnych wystaw stałych – Galerię Sztuki Polskiej, Górny Śląsk na przestrzeni dziejów oraz Laboratorium Przestrzeni Teatralnych. Wszystkie trzy oferowały różnorodne ekspozycję, takie jak filmy multimedialne, aranżacje przestrzenne (pajęczyna, osadzona między lustrami – zadaniem było przejść przezeń nie dotykając żadnej z lin, a przy tym obserwować własne odbicie, ćwiczenie teatralne), ciekawe ułożenie samych wystaw (do wystawy historycznej wchodziło się poprzez odwzorowane wejście do starej kopalni węgla, a w środku korytarz wręcz ciągnął nas poprzez historię Śląska), możliwość interakcji z ekspozycjami (szafki, imitujące te, w których w okresie PRL-u trzymano informacje o podejrzanych, a w środku nich historia każdego z dziewięciu górników poległych w Kopalni Wujek). Na dokładkę nasze zaciekawienie przyciągnął multimedialny quiz o gwarze śląskiej. Przekonaliśmy się, że ten dialekt daleko odbiega od naszej poprawnej polszczyzny.

Po krótkiej przerwie w galerii Silesia wyruszyliśmy do Teatru Rozrywki w Chorzowie wypełnić drugi cel naszej wyprawy, czyli obejrzenie spektaklu „Jesus Christ Super Star”. Ta opera rockowa powstała na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku i osiągnęła niewyobrażalny sukces. Opowiada ona lekko kontrowersyjną jak na owe czasy parafrazę historii o ostatnim tygodniu życia Jezusa Chrystusa widzianą oczami Jego przeciwników i zwolenników. W Polskiej wersji Jezusa zagrał Maciej Balcar, w Judasza wcielił się Janusz Radek, a Marię Magdalenę odegrała Wioleta Malchar-Moś.

Nie wiedząc, co nas czeka, przebrnęliśmy przez zatłoczone korytarze i zajęliśmy miejsca, czekając na spektakl… Po jego zakończeniu słychać było stosunkowo dobre oceny, chwalące sekcję instrumentalną, aktorów, a także same wykorzystane tutaj ciekawe pomysły. Niestety, ciężko było nie zauważyć problemów z mikrofonami i miksowaniem dźwięków, które czasami zmuszały słuchaczy do podjęcia wielkich wysiłków by zrozumieć tekst. Wśród publiczności znaleźli się też tacy, którzy uważali spektakl za nudny, a sama idea musicalu nie przypadła im do gustu. Niezależnie od opinii, wszyscy wyszli jednak z Teatru Rozrywki bogatsi o nowe doświadczenia i ciekawe przeżycie.

Anna Ślesak i Bartosz Pióro