Otwierają swoje serca dla innych

Poświęcają swój wolny czas, by pomagać innym. Odwiedzają starszych, schorowanych i samotnych, nie tylko wspierając ich w codziennych domowych obowiązkach, ale przede wszystkim wnosząc w ich życie chwile uśmiechu i radości… Odrabiają zadania domowe z dziećmi, które w domach nie mogą liczyć na wsparcie najbliższych, ponieważ ich rodziny zmagają się z wieloma życiowymi problemami… Pomagają w organizacji lokalnych imprez charytatywnych… Zbierają pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków… Uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością intelektualną… Współpracują z Fundacją „Promyczek” opiekującą się dziećmi z różnorodnymi zaburzeniami rozwojowymi… Śpiewają kolędy z pacjentami oddziału geriatrycznego Szpitala Psychiatrycznego… Nasi szkolni wolontariusze. Kim są? Osobami wrażliwymi, odpowiedzialnymi, otwartymi na potrzeby innych, gotowymi bezinteresownie poświęcić swój czas. Zawsze można na nich liczyć.

We środę 14 listopada br. w Wadowicach odbyła się III Gala Wolontariatu, podczas której spotkali się i wymienili doświadczeniami w pomaganiu innym młodzi ludzie z powiatów wadowickiego i oświęcimskiego. Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli naszego licealnego wolontariatu: Klaudii Susfał (3b), Natalii Adamus (2b), Piotra Ryczka (2a) i Marii Migdałek (1h) wraz z opiekunką-panią pedagog mgr Elżbietą Kapelą.

20181114_095938

DSC00680

We środę 14.11.2018 r.  w Wadowickim Centrum Kultury odbyła się  trzecia, uroczysta Gala Wolontariatu, w której uczestniczyli przedstawiciele naszej Szkoły. Celem tego wydarzenia była integracja wolontariuszy z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Każde koło wolontariatu miało kilka minut na scenie, aby się zaprezentować. Młodzi ludzie w bardzo ciekawy sposób omawiali działania, jakich się podejmowali przez cały czas istnienia swoich kół. Były to m.in. wszelakie zbiórki pieniężne, zbiórki żywności, pomoc seniorom, organizowanie przedstawień dla najmłodszych itp.

W  tegorocznej Gali uczestniczyli przedstawiciele z dwudziestu jeden szkół. Wiele młodych, chętnych  do niesienia pomocy serc w jednej sali!

Oczywiście nie mogło zabraknąć uczniów naszego Liceum. Nasz szkolny wolontariat ( skupiający kilkudziesięciu uczniów!) pod opieką Pani pedagog mgr Elżbiety Kapeli reprezentowało czterech uczniów:  Piotr Ryczek, Natalia Adamus, Klaudia Susfał, Maria Migdałek.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 przywitaniem wszystkich zgromadzonych przez Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Dać szansę” Panią Bogumiłę Jończyk. Następnie w ustalonym porządku na scenie prezentowali się młodzi wolontariusze.

Licealiści, reprezentujący naszą Szkołę, mieli się czym pochwalić przed zebranymi. Przedstawili krótko działania, jakie podejmują wolontariusze z naszego Liceum. Wymienili m.in. opiekę nad starszymi, pomoc w zakupach, wspólne czytanie, granie w gry planszowe, a także pomoc w nauce i organizowaniu czasu wolnego podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie.

Razem z naszymi szkolnymi wolontariuszami na Gali był również obecny wieloletni pedagog (obecnie na emeryturze) Pan mgr Władysław Klaja, dzięki któremu przez wiele lat w naszym Liceum prężnie działał wolontariat.

Maria Migdałek