Czytamy Conrada

Czytelnik świadomy, wrażliwy, podejmujący wyzwanie stawiane przez autora, refleksyjnie podchodzący do czytanego tekstu, dociekliwy, pytający i szukający odpowiedzi – to marzenie każdego piszącego. Sztuki takiego odbioru tekstu, który pokaże jego piękno, pozwoli odkryć wszystkie płaszczyzny i ujawni w całej pełni talent autora, można się nauczyć. W jaki sposób? Cóż, z różnymi efektami podczas zajęć szkolnych, ale i podczas samodzielnej lektury klasyki literatury i opracowań naukowych do niej. Można wreszcie słuchać tych, którzy etap „wtajemniczenia” mają za sobą i dziś w tajniki czytania Wielkich Pisarzy wprowadzają innych. Jeśli tylko pojawia się okazja, żeby z kimś takim wspólnie rozpocząć przygodę z czytaniem, trzeba taką szansę wykorzystać bez wahania!

Już w najbliższy poniedziałek 11 czerwca br. uczniowie klas Ib i Ih będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „LEKCJA CZYTANIA” organizowanym od kilku lat w całej Polsce przez Fundację Tygodnika Powszechnego przy finansowym wsparciu MKIDN oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Licealiści poznają jeden z najważniejszych tekstów literatury światowej – „Jądro ciemności”  Josepha Conrada. Ich przewodniczką po świecie wykreowanym pod koniec XIX w. przez Conrada, po świecie, którego ponadczasowość zadziwia i przeraża jednocześnie,  będzie pani dr hab. Magdalena Heydel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znakomita tłumaczka, znawczyni twórczości J.Conrada, Cz.Miłosza, W.Woolf (tłumacząca teksty tych wielkich pisarzy).

ala ma joyce'a